A lengéscsillapítók biztosítják a kerekek megfelelő tapadását, bármilyen egyenetlen is legyen az út, amin haladunk. Így nem csak kiváló úttartást biztosítanak, hanem a hatékony fékezést is elősegítik. A lengéscsillapítók tehát biztonsági szempontból alapvető fontosságúak.
A lengéscsillapítók természetes elhasználódása fokozatos folyamat, melynek során az Ön vezetési stílusa észrevétlenül alkalmazkodik a megromlott körülményekhez. A lengéscsillapítók érzékelhetetlen elhasználódása azonban negatív következményekkel jár a kényelem, de mindenekelőtt a biztonság szempontjából.
MI A LENGÉSCSILLAPÍTÓK SZEREPE?
MI OKOZZA A LENGÉSCSILLAPÍTÓK ELHASZNÁLÓDÁSÁT?
20 000 km megtétele során legalább egymilliószor van szükségünk a lengéscsillapítók megfelelő működésére! A lengéscsillapítók természetes és fokozatos elhasználódásának mértéke függ:
A LENGÉSCSILLAPÍTÓK ELHASZNÁLÓDÁSÁNAK NEGATÍV KÖVETKEZMÉNYEI:
Úttartás
Fékezés
A gépjármű általános állapota
A vezetés és az utasok kényelme
A LENGÉSCSILLAPÍTÓK ELHASZNÁLÓDÁSÁRA UTALÓ JELEK:
A CITROËN TANÁCSA
FELKÉSZÜLÉS A MŰSZAKI VIZSGÁRA
A biztonsági berendezések tekintetében a műszaki vizsga előírásai különösen szigorúak. A lengéscsillapítók megfelelő állapota elengedhetetlen feltétele a sikeres vizsgának.
A műszaki vizsga alkalmával adódó kellemetlenségek elkerülése érdekében ellenőriztesse gépjárműve lengéscsillapítóit a CITROËN hálózat munkatársaival!
Az akkumulátor biztosítja az autó indításához, valamint az elektromos berendezések (fényszórók, ablaktörlők, óra, jégtelenítő berendezés, autórádió stb.) működéséhez szükséges energiát.
15 000 voltos szikra 12 voltnak köszönhetően! Az akkumulátor a motor működése közben elraktározza az elektromosságot, majd akkor szabadítja fel, amikor szükség van rá.
MITŐL HASZNÁLÓDIK EL AZ AKKUMULÁTOR?
A CITROËN TANÁCSAI
AZ AKKUMULÁTOROK ÁTLAGOS ÉLETTARTAMA 4-5 ÉV.
Autójának klímaberendezése egész évben kellemesebbé teszi az utazást. A megfelelő állapotban lévő autóklíma jobb látási viszonyokat, és ezáltal nagyobb biztonságot garantál.
Autójának klímaberendezése egész évben kellemesebbé teszi az utazást. Kánikulában és hideg időben egyaránt hatékonyan szabályozza az utastér hőmérsékletét, és biztosítja az ablakok páramentesítését. Minden évszakban kellemes hőmérsékletet biztosít a gépkocsi belsejében. Tisztítja az utastér levegőjét: az utasok számára por-, illetve pollenmentes* levegőt garantál.
Télen vagy esős időben a befújt száraz levegőnek köszönhetően pillanatok alatt gondoskodik a szélvédő és az ablakok páramentesítéséről.
A megfelelő állapotban lévő autóklíma jobb látási viszonyokat, és ezáltal nagyobb biztonságot garantál.
*Pollenszűrővel felszerelt járművek esetén.
HOGYAN MŰKÖDIK A KLÍMABERENDEZÉS?
1. A KONDENZÁTOR
2. A SZÁRÍTÓ SZŰRŐ
3. A KOMPRESSZOR
4. A NYOMÁSCSÖKKENTŐ
5. A VENTILÁTOR
6. A POLLENSZŰRŐ*
*Pollenszűrővel felszerelt járművek esetén. A gépjármű típusától függően előfordulhat, hogy a pollenszűrő a hűtőrendszer elé kerül beépítésre.
A KLÍMABERENDEZÉS MEGFELELŐ HASZNÁLATA
Az autó utasterének hűtéséhez:
A gyors párátlanítás érdekében:
Az utasok optimális kényelme érdekében:
A KLÍMABERENDEZÉS NEM MEGFELELŐ MŰKÖDÉSÉRE UTALÓ JELEK
A CITROËN TANÁCSAI
*Pollenszűrővel felszerelt járművek esetén.
**Átlagos adat. Az Ön járművére jellemző értékekről tájékozódjon márkakereskedőjénél!
CITROËN KLÍMAELLENŐRZÉS A HŐMÉRSÉKLET-INGADOZÁSOK MEGELŐZÉSE ÉRDEKÉBEN
A működési rendellenességek megelőzése érdekében az átvizsgálás során a klímaberendezés minden eleme ellenőrzésre kerül: kompresszorszíj és -elektromágnes, pollenszűrő*, gáznyomás, szellőzőknél mért hőmérséklet, öndiagnosztikai rendszer memóriája.
*Pollenszűrővel felszerelt járművek esetén.
A megfelelő kilátást biztosító ablaktörlő lapátok biztonsági szempontból létfontosságúak lehetnek. Az ablaktörlő lapát három elemből tevődik össze: az illesztő csukló (adapter), a tartóváz és a törlőpenge. Az ablaktörlés minősége e három alkotórész megfelelő illeszkedésétől, illetve állapotától függ. A lapátok természetes elhasználódása sajnos elkerülhetetlen.
MI OKOZZA AZ ABLAKTÖRLŐ LAPÁT ELHASZNÁLÓDÁSÁT?
A CITROËN TANÁCSAI
AZ ABLAKTÖRLŐ LAPÁT ELHASZNÁLÓDÁSÁRA UTALÓ JELEK
Foltos szélvédő
Homályos szélvédő
Akadozó és zajos működés
Csíkos felületű szélvédő
AZ ELÖREGEDETT ABLAKTÖRLŐ LAPÁTOK HASZNÁLATÁNAK KÖVETKEZMÉNYEI:
KARBANTARTÁSI JAVASLAT
MI A SPOILER SZEREPE?
A CITROËN TANÁCSAI
MIÉRT FONTOS A HÁTSÓ ABLAKTÖRLŐ LAPÁT?
KARBANTARTÁSI JAVASLAT
A CITROËN ALKATRÉSZEK ELŐNYEI
A CITROËN ablaktörlő lapátok garantáltan optimális minőségűek, és a legszigorúbb előírásoknak is megfelelnek. A CITROËN gépjárművéhez tökéletesen használható ablaktörlő lapátok hosszú távon megállják a helyüket, és kifogástalan szélvédőtisztítást biztosítanak.
A CITROËN ÉS A KÖRNYEZETVÉDELEM
A CITROËN mint a környezet védelméért felelősséget érző konstruktőr aktív szerepet vállal a szennyező anyagok kezelésében. A CITROËN és hálózata a gépjárművek teljes életciklusa alatt (a modellek tervezésétől egészen a használt alkatrészek újrahasznosításáig) gondosan ügyel a környezet megóvására.
A CITROËN a fenntartható fejlődés elkötelezett támogatója.
A fékrendszer a gépkocsi biztonsági rendszerének egyik legfontosabb eleme. Lassítás vagy megállás esetén a gépkocsinak azonnal és pontosan kell reagálnia a vezető utasításaira.
A fékrendszer legfontosabb elemei: a fékdobok, a fékbetétek, a féktárcsák és a fékpofák. Ezen alkatrészek mindegyike önálló funkcióval bír, de együttes működésük idézi elő a gépjármű fékezését és leállását.
HOGYAN MŰKÖDIK A FÉKRENDSZER?
A főfékhenger a pedál benyomásával keletkező energiát hidraulikus nyomássá alakítja át, amit az összenyomhatatlan fékfolyadék továbbít a négy kerék felé.
A FÉKERŐ ELOSZLÁSA
A FÉKEZÉST 60%-BAN AZ ELSŐ KEREKEK BIZTOSÍTJÁK.
A gépjárműveket elöl a hatékonyabb és kopásállóbb tárcsafékekkel, hátul pedig dobfékekkel vagy tárcsafékekkel szerelik fel. A 4 tárcsafékkel rendelkező modellek esetében az első tárcsafékek gyakran hűtöttek.
ABS: A BLOKKOLÁSGÁTLÓ RENDSZER
Az ABS megakadályozza, hogy hirtelen fékezés esetén a kerekek leblokkoljanak, így a gépjármű fékezés közben is irányítható marad.
MI OKOZZA A FÉKRENDSZER ELEMEINEK ELHASZNÁLÓDÁSÁT?
1. A fékbetétek kopása
A fékezés során a súrlódás következtében jelentős menynyiségű hő szabadul fel, az ismételt fékezések hatására a hőmérséklet pedig akár 800 °C-ra is emelkedhet. A fékbetétek puhább anyagból készülnek, mint a féktárcsák, így gyorsabban elkopnak.
KARBANTARTÁSI JAVASLAT
2. A féktárcsák kopása
Fékezés során a féktárcsák erős igénybevételnek vannak kitéve. A fékbetétek maximális hatékonysága a féktárcsák állapotától függ. A tárcsák eldeformálódhatnak, berepedezhetnek vagy oxidálódhatnak.
KARBANTARTÁSI JAVASLAT
3. A fékdobok kopása
A fékezés során a fékdobok kevésbé vannak igénybe véve, mint a fékbetétek, mégis ugyanúgy elhasználódhatnak. Az elkopott alkatrészek a kerekek leblokkolásához vezethetnek, minek következtében a gépjármű hátsó része megcsúszhat.
4. A fékfolyadékszint csökkenése
A túlzottan elhasználódott fékfolyadék csökkentheti a fékhatást, vagy szivárgáshoz vezethet a hidraulikarendszerben, ami a fékrendszer meghibásodását okozhatja. A fékfolyadék szintjének csökkenésére a műszerfalon kigyulladó jelzőlámpa figyelmeztet.
KARBANTARTÁSI JAVASLAT
A CITROËN TANÁCSAI
A FÉKRENDSZER NEM MEGFELELŐ MŰKÖDÉSÉRE UTALÓ JELEK:
KIGYULLAD A FÉKVISSZAJELZŐ LÁMPA
A kézifék beragadt, vagy túl alacsony a fékolajszint, esetleg túlságosan el vannak kopva a fékbetétek. Fontos: Mindig figyelje, hogy nem világít-e a visszajelző!
„KEMÉNY”A FÉKPEDÁL
Vagy a fékrásegítő, vagy a fékcsövek, vagy a hidraulikarendszer, esetleg a fékmunkahengerek vagy a féknyergek hibásodhattak meg.
„PUHA” A FÉKPEDÁL
A fékpedál egyszeri benyomása hatástalan – a kívánt fékhatás eléréséhez huzamosan pumpálni kell a pedált. Figyelem! Ez a probléma a hidraulikarendszer súlyos meghibásodására utalhat.
FÉKEZÉSKOR A GÉPJÁRMŰ „ELHÚZ”
Besülhetett valamelyik fékmunkahenger vagy féknyereg, vagy egyszerűen csak defektes az egyik kerék. A lengéscsillapítók elhasználódása ugyanilyen tünetet okozhat.
FÉKEZÉSKOR A GÉPJÁRMŰ BEREZONÁL
Valószínűleg tönkrement az egyik féktárcsa, vagy kilazult valamelyik alkatrész, esetleg túl nagy a holtjáték az első vagy a hátsó futóműben.
FÉKEZÉSKOR A GÉPJÁRMŰ RÁNGAT
Ha a fékek a pedál leggyengébb benyomása esetén is leblokkolnak, akkor vagy a féktárcsák, vagy a fékdobok, esetleg a fékpofák hibájáról lehet szó. Kérjen tanácsot a Citroën hálózat munkatársaitól!
FELKÉSZÜLÉS A MŰSZAKI VIZSGÁRA
A biztonsági berendezések tekintetében a műszaki vizsga előírásai különösen szigorúak. Az ellenőrzési pontok közül mintegy 21 a fékrendszerre irányul.
A műszaki vizsga alkalmával adódó kellemetlenségek elkerülése érdekében ellenőriztesse gépjárműve fékrendszerét a Citroën hálózat munkatársaival!
A CITROËN ALKATRÉSZEK ELŐNYEI
A Citroën alkatrészek garantáltan optimális minőségűek, és a legszigorúbb előírásoknak is megfelelnek. A Citroën szigorú biztonsági követelményei garantálják az alkatrészek kiváló minőségét, kopásállóságát, valamint a hatékony fékezést.
A CITROËN ÉS A KÖRNYEZETVÉDELEM
A Citroën felelősséget érez a környezet védelméért, ezért aktív szerepet vállal a szennyező anyagok kezelésében. A Citroën éppen ezért olyan azbesztmentes fékbetéteket hozott forgalomba, melyek nem gátolják a fékrendszer hatékonyságát. A Citroën és hálózata a gépjárművek teljes életciklusa alatt (a modellek tervezésétől egészen a használt alkatrészek újrahasznosításáig) gondosan ügyel a környezet megóvására.
A Citroën a fenntartható fejlődés elkötelezett támogatója.